Про місто

Кіровоград (можливо швидке преименование міста в Елізаветград або Елісаветград) - місто в Україні, адміністративний центр Кіровоградської області і Кіровоградського району. Населення міста - 254.103 жителів (згідно перепису 2001 року). Міська агломерація розташована на Придніпровській піднесеності в долині річки Інгул (притока ріки Південний Буг) при впаданні в неї річечок Сугоклея і Біянка. Кіровоград - крупна ж/д станція на лінії Чернолесськая - Помошная. Місто засноване в 1754 році російськими військами як фортеця Св. Єлизавети, захищаюча Новороссию від нападів турок і кримських татар. За радянських часів місто значно збільшилося в розмірах, зросло його промышленно-экономический потенціал. Місто ділиться на два адміністративні райони - Кировський і Ленінський. У підпорядкуванні Кіровоградської міськради також знаходиться пгт Новий.

Історія

Кіровоград заснований в 1754 році під ім'ям Форт Святий Елісавети. Еліcаветград будувався як фортеця для колонізації північного причорномор'я і для боротьби з гайдамаками, саме звідси виступило царське військо, яке зруйнувало Запорізьку Січ. Це зробила 100-тысячная армія, яка поверталася після війни з Туреччиною з Молдови. Земляні вали форту частково збереглася до цих пір. Що будувався в перебігу п'яти років, форт вважався тоді шедевром фортифікаційного мистецтва. Проте у зв'язку з тим, що в кінці XVIII століття кордон Російської Імперії відсунувся далі на південь, фортеця втратила своє стратегічні значення.

Топоніміка

* Елісаветград 1754-1924 рр.(також Елізаветград)
* «Єлисавет» (1918-1924)

Спочатку названий на честь святий Елісавети. Хоча асоциации з імператрицею Єлизаветою Петрівною Романової очевидні. В наші дні робляться спроби повернути стару назву. У 2000 році навіть проходив референдум з цього питання, але питання про перейменування не пройшло.

* Зіновьевськ 1924-1934 рр.
* Кирово 1934-1939 рр.
* Кіровоград з 1939 р. до наших днів, центр Кіровоградської області.

Клімат

В цілому клімат міста є помірно континентальним з м'якою зимою і теплим (інколи спекотливим) літом. Середньорічна температура повітря складає 8,0 °С, найнижча вона в січні (мінус 5,7 °С), наивысшая - в липні (~35 °С). У останніх 100-120 років температура повітря в Кіровограді, так само як і в цілому на Землі, має тенденцію до підвищення. Протягом цього періоду середньорічна температура повітря підвищилася щонайменше на 1,0 °С. Найтеплішим за всю історію спостережень виявився 2007 р. В середньому за рік в Кіровограді випадає 499 мм атмосферних опадів, найменше - в березні і жовтні, більш всього - в липні. Відносна вологість повітря складає в середньому 74%, найменша вона в травні (62%), найбільша - в грудні (88%).

Економіка

Основою промисловості Кіровограда є гірська промисловість і машинобудування. Багатство надр Кіровоградщини не має собі рівних серед інших регіонів України: Український кристалічний щит представляє тут практично всю періодичну таблицю Менделєєва. Ряд родовищ унікальний не лише для України, але і для всієї Європи. Основою машинобудування Кіровограда є сільськогосподарське. Такі крупні машинобудівні заводи як « Гидросила» і «Червона Зірка», ЗАТ «Радій» відомі широко за межами України. У місті також представлені легка і харчова промисловість. Є 3 Вузи, 2 театри, 2 кінотеатри, краєзнавчий і художній музеї.

Культура

Повністю задовольняє освітні потреби населення міста розгалужена мережа обще-образовательных учбово-виховних закладів. У 43 школах вчиться і виховується 39145 учнів. Особливою популярністю користуються учбові заклади нового типа: школы-гимназии, ліцеї, коледжі. У місті 46 дитячих дошкільних закладів. У місті широко розвинена мережа спортивних закладів. Працює 9 детско-юношеских спортивних шкіл, 3 стадіони, плавальний басейн, легкоатлетичний манеж. У місті підготовлений цілий ряд спортсменів, які стали чемпіонами і призерками чемпіонатів України, Європи, миру. Сьогодні в місті працюють український музыкально-драматический театр ім. М.Кропівніцкого,кукольный театр, студентський театр-студия "Резонанс". Репутацію одного з центрів української народної хореографії створили Кіровограду знамениті танцювальні колективи, театр народної музики, пісні і танцю "Юність", заслужений на ансамбль народного танцю України "Ятрань", ансамбль пісні і танцю "Весна", дитячі колективи "Пролісок", "Росинка" та інші. Широко відомі на Україні і за її межами солісти і професійні музичні колективи: народна артистка України Антоніна Червонськая, Заслужених на артистів України В.Стратьев, Р.Валькевіч, Б.Попов, камерний оркестр "Концертино", концертний духовий оркестр, камерні ансамблі "Бароко", "Елісаветградськая музична колегія", концертна група "Наталка". Зал обласної філармонії - один з кращих на Україні ( 890 місць ). На її базі діє дитяча філармонія. Концерти проходять також в міському палаці культури ім. Компанійца ( 550 місць ). У нім працює немало цікавих колективів, зокрема театр-студия "Мода". Чотири музичні школи, одна художня і дві школи мистецтв дозволяють таким, що всім бажає здобути початкову художню освіту. Коханими місцями відпочинку кировоградцев є парки - Ковалевський, Перемоги, дендропарк. Проглянути нові кінострічки пропонують кінотеатри "Зоряний", "Портал".

Comments are closed.